Cretamel Baklavas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 47.887323943661976% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.9% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Muesli 50%frutas Y Frutos Secos (Similarity score: 14.78)
- Saveurs Des Marais Saveurs Des Marais (Similarity score: 17.82)
- Toblerone Tobleronne Helado (Similarity score: 19.54)
- Hacendado (Similarity score: 19.70)
- Eroski Flan Vainilla (Similarity score: 21.95)
- Paris Brest Craquant (Similarity score: 24.94)
- Comeztier Gofitos Al Cacao (Similarity score: 25.09)
- Delhaize Mini Giants (Similarity score: 26.08)
- Beautiful Butterfly Husband Cake (Similarity score: 26.70)
- Gutbio,aldi Gutbio Dinkel Früchte Müsli (Similarity score: 27.25)
- Auchan Tarte Citron (Similarity score: 28.12)
- Exquisa Quark Genuss 0, 2% Fett, Erdbeere (Similarity score: 28.25)
- Weetabix Weetabix Chocolate 24s (Similarity score: 28.26)
- Northern Style Gingerbread Cookies (Similarity score: 28.84)
- Coulant Bio Au Chocolat (Similarity score: 28.84)