Tipiak Quinoa gourmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1529kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1529kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 8.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.76595744680851% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.8% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Teni Crostini Per Minestra (Similarity score: 5.41)
- Auchan Bio,auchan Quinoa Bio (Similarity score: 6.56)
- Moulin Des Moines Galettes De Maïs (Similarity score: 7.75)
- Le Geste Saveur Mais Pop Corn (Similarity score: 7.90)
- Priméal Trio De Quinoa (Similarity score: 7.90)
- Jardin Bio,léa Nature Maïs À Pop Corn (Similarity score: 8.45)
- Maître Prunille Maïs À Éclater (Similarity score: 9.76)
- Moulin Des Moines Maïs Popcorn (Similarity score: 9.83)
- Terra Sana, Terrasana Flocon D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 9.86)
- Ekoplaza Pofmaïs (Similarity score: 10.05)
- Bakalland Popcorn Ziarno Do Prażenia (Similarity score: 10.84)
- Jardin Bio,léa Nature Spirales Pois Cassés (Similarity score: 12.16)
- Ah Rode Linzen Penne (Similarity score: 12.25)
- Sapore Di Sole Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 12.74)
- Trevijano Quinoa Real (Similarity score: 13.01)
Ingredients List
- Quinoa
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)