Stonewall Kitchen, Stonewall Lane Stonewall kitchen, chocolate peanut butter sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 41.65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 17mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 17mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gummi Dippers Milk Chocolate Covered Gummi Worms (Similarity score: 19.34)
- Nice! Chocolate Dipped Gummy Bears (Similarity score: 19.34)
- Alnatura Apfel Birne (Similarity score: 19.53)
- Jordans Fruit & Nut Muesli (Similarity score: 23.99)
- Royal Family Japanese Mixed Mochi (Similarity score: 25.42)
- Völker Prjaniki (Similarity score: 25.62)
- Lidl 12 Macarons Saumon Fumé (Similarity score: 26.44)
- Pineapple Mango Chili Straws (Similarity score: 27.79)
- American Licorice Company American Licorice Company, Sour Punch Straws Candy, Cherry (Similarity score: 27.79)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 27.79)
- American Licorice Company Rainbow Straws (Similarity score: 27.79)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 27.79)
- Candy Straws (Similarity score: 27.79)
- Sour Punch Straws (Similarity score: 28.10)
- American Licorice Company Rainbow Straws Candy, Strawberry, Green Apple (Similarity score: 28.10)
Ingredients List
- Water
- Modified Starch
- Soya Lecithin
- Pure Vanilla Extract
- Salt
- Corn Syrup
- Cane Sugar
- Natural Peanut Butter
- Unsalted Butter
- Sweetened Condensed Milk
- Cocoa Powder
- Chocolate Liquor Wafers
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)