Nice! Chocolate Dipped Gummy Bears
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gummi Dippers Milk Chocolate Covered Gummi Worms (Similarity score: 0.00)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 16.68)
- Pineapple Mango Chili Straws (Similarity score: 16.68)
- American Licorice Company Rainbow Straws (Similarity score: 16.68)
- American Licorice Company American Licorice Company, Sour Punch Straws Candy, Cherry (Similarity score: 16.68)
- Candy Straws (Similarity score: 16.68)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 16.68)
- Sour Punch Sour Punch Strawberry Sour Straws Tray (Similarity score: 16.73)
- Sour Punch Straws (Similarity score: 16.74)
- American Licorice Company Rainbow Straws Candy, Strawberry, Green Apple (Similarity score: 16.74)
- Légendes Gourmandes Riz Au Lait Ananas Chocolat (Similarity score: 18.95)
- Stonewall Kitchen, Stonewall Lane Stonewall Kitchen, Chocolate Peanut Butter Sauce (Similarity score: 19.34)
- Preparation Pour Cookies Chocolat Noir Er Pepites De Caramel (Similarity score: 21.79)
- Alnatura Apfel Birne (Similarity score: 22.03)
- Sainsbury's Strawberry Laces (Similarity score: 22.32)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Sugar
- Glucose Syrup
- Fruit Juice
- E428
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)