Stonewall Kitchen Ghost Pepper Aioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 377kj (91 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 377kj (91 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mic Llc Natura Foods, Veggie Delight Gourmet Spread, Gently Spiced (Similarity score: 15.08)
- House Italian Dressing (Similarity score: 15.98)
- Findus Salto Salteado Quinoa Y Kale (Similarity score: 17.78)
- Popchips Pop Chips Ridges Hot Buffalo Ranch Bold & Crunchy (Similarity score: 20.69)
- Bonarea Spaghetti Con Salsa De Tomate Y Setas (Similarity score: 21.06)
- Quaker Oats, Quaker Cheddar Cheese Rice Crisp (Similarity score: 21.07)
- Creme De Balsamique Blanc Aux Agrumes Corses Et Epices Douces (Similarity score: 21.38)
- Fresh Express Incorporated Organic Kit (Similarity score: 22.77)
- Black Beans & Brown Rice With Corn, Peppers & Spices (Similarity score: 22.84)
- Carlota Organic Fabada De Alubias Con Seitán (Similarity score: 22.92)
- Soupe De Lentilles (Similarity score: 23.05)
- Bofrost Busara Di Crostacei (Similarity score: 23.52)
- Southwestern Grain Salad (Similarity score: 23.75)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Bowls Brown Rice & Vegetables (Similarity score: 23.87)
- Greek Style Salad With White Meat Chicken (Similarity score: 24.10)
Ingredients List
- Canola Oil
- Egg
- Ghost Pepper Mash
- White Vinegar
- Mustard Powder
- Cultured Dextrose
- Garlic Powder
- Natural Flavouring
- E306
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)