House italian dressing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 377kj (91 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 377kj (91 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 5.555555555555555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creme De Balsamique Blanc Aux Agrumes Corses Et Epices Douces (Similarity score: 13.06)
- Bonarea Spaghetti Con Salsa De Tomate Y Setas (Similarity score: 13.33)
- Quaker Oats, Quaker Cheddar Cheese Rice Crisp (Similarity score: 13.37)
- Popchips Pop Chips Ridges Hot Buffalo Ranch Bold & Crunchy (Similarity score: 14.20)
- Carlota Organic Fabada De Alubias Con Seitán (Similarity score: 15.83)
- Stonewall Kitchen Ghost Pepper Aioli (Similarity score: 15.98)
- Black Beans & Brown Rice With Corn, Peppers & Spices (Similarity score: 16.99)
- Soupe De Lentilles (Similarity score: 17.22)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Bowls Brown Rice & Vegetables (Similarity score: 17.26)
- Wal Mart Stores Vegetable Tray With Buttermilk Ranch Dip (Similarity score: 17.81)
- Market Organic Creamy Balsamic Dressing (Similarity score: 17.84)
- Southwestern Grain Salad (Similarity score: 18.14)
- Mackenthun's Sweet Potato Cubes With Brown Sugar Seasoning (Similarity score: 18.27)
- Mic Llc Natura Foods, Veggie Delight Gourmet Spread, Gently Spiced (Similarity score: 18.49)
- Esselunga Passata Di Pomodoro (Similarity score: 18.87)
Ingredients List
- Water
- Yeast Extract
- Garlic
- Natural Flavouring
- E415
- Garlic
- Potassium
- Sorbate A
- Canola
- Soya Oil
- Distilled Vinegar
- Sugar
- Salt
- Egg Yolk
- Parmesan
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)