Stew vegetables
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 222kj (54 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 222kj (54 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 1.18g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.18g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Country Blend Carrots, Corn, Green Beans, Country Blend (Similarity score: 1.67)
- Steamfresh Baby Broccoli Blend Mixtures (Similarity score: 5.86)
- Giant Eagle Brussels Sprouts (Similarity score: 6.26)
- Steamin' Easy, Brussels Sprouts (Similarity score: 6.26)
- Brussels Sprouts (Similarity score: 6.26)
- Roasting Red Potatoes, Carrots, Onions & Zucchini (Similarity score: 7.16)
- Mixed Vegetables A Mix Of Cut Green Beans, Diced Carrots, Corn And Peas (Similarity score: 8.24)
- Stew Vegetables Potatoes, Carrots, Onions, Celery (Similarity score: 8.82)
- Fiesta Blend Broccoli, Carrots, Beans, Red Peppers, Fiesta Blend (Similarity score: 9.30)
- The Pictsweet Company Brussels Sprouts (Similarity score: 9.30)
- Fresh Frozen Italian Blend (Similarity score: 9.48)
- Action Smoothie Blend Sliced Apples, Sliced Bananas, Kale, Pineapple Tidbits And Spinach, Action Smoothie Blend (Similarity score: 10.39)
- Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes (Similarity score: 11.56)
- Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes (Similarity score: 11.56)
- New World Farms Mango, Papaya & Pineapple (Similarity score: 12.48)
Ingredients List
- Potato
- Carrot
- Onion
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)