Steamin' easy, brussels sprouts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 222kj (54 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 222kj (54 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -10 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 3.5300000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Brussels Sprouts (Similarity score: 0.00)
- Brussels Sprouts (Similarity score: 0.00)
- Steamfresh Baby Broccoli Blend Mixtures (Similarity score: 4.15)
- Country Blend Carrots, Corn, Green Beans, Country Blend (Similarity score: 6.04)
- Stew Vegetables (Similarity score: 6.26)
- The Pictsweet Company Brussels Sprouts (Similarity score: 7.27)
- Fiesta Blend Broccoli, Carrots, Beans, Red Peppers, Fiesta Blend (Similarity score: 7.27)
- Mixed Vegetables A Mix Of Cut Green Beans, Diced Carrots, Corn And Peas (Similarity score: 7.47)
- Fresh Frozen Italian Blend (Similarity score: 8.82)
- Roasting Red Potatoes, Carrots, Onions & Zucchini (Similarity score: 9.48)
- Action Smoothie Blend Sliced Apples, Sliced Bananas, Kale, Pineapple Tidbits And Spinach, Action Smoothie Blend (Similarity score: 11.41)
- Stew Vegetables Potatoes, Carrots, Onions, Celery (Similarity score: 11.68)
- Earthbound Farm Organic Organic Smoothie Kickstart (Similarity score: 12.73)
- New World Farms Mango, Papaya & Pineapple (Similarity score: 13.33)
- Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes (Similarity score: 13.75)
Ingredients List
- Brussels Sprouts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)