Stella Foods srl Crusca di avena biologica
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1532kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1532kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 14.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.7g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.105263157894736% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Bio, Carrefour Son D'avoine Bio (Similarity score: 5.02)
- Bertoncini Crusca Di Avena Biologica (Similarity score: 5.66)
- Pirifan Pirifan Tărâțe De Ovăz (Similarity score: 6.82)
- Fiorentini Crusca Avena (Similarity score: 7.42)
- Grani'or Flocons D’avoine (Similarity score: 8.02)
- Ofal Flocons D'avoine Gros Céréales (Similarity score: 8.09)
- Pirkka Luomu Pikakaurahiutale (Similarity score: 8.37)
- Auchan Mélange De Céréales Et Légume (Similarity score: 8.42)
- Emco Oat Flakes (Similarity score: 8.69)
- Grillon D'or Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 9.07)
- Grillon D'or Flocons D'avoine (Similarity score: 9.07)
- Auchan Flocon D'avoine (Similarity score: 9.11)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 9.38)
- Myprotein 100% Rolled Oats, Unflavoured (Similarity score: 9.68)
- Biobio Bio Getreideflockenmischung Mit 12% Kernen Und Samen (Similarity score: 9.71)