Station Square Pasta Sauce Arrabbiata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234.0kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.111111111111112% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208.0mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Bio,carrefour Mélange De Légumes Aux Épices (Similarity score: 12.18)
- Toupargel Poelee Meridionale (Similarity score: 13.15)
- Tesco Tesco Anti Bac Spary (Similarity score: 13.50)
- Purée De Pois Cassés (Similarity score: 13.75)
- Jooli Soupe Au Potiron Et Aux Marrons (Similarity score: 14.08)
- Pedro Luis Crema De Puerro (Similarity score: 14.41)
- Marcel & Fils Gaspacho (Similarity score: 14.94)
- Spicy Bbq Sauce (Similarity score: 16.05)
- Arrabbiata Pasta Sauce (Similarity score: 16.40)
- Soupe Tomate Ail Courgette (Similarity score: 16.80)
- Southgate Chicken With Rice In Creamy Mushroom Sauce (Similarity score: 17.73)
- Jour De Pêche Soupe De Poissons Du Cotentin (Similarity score: 18.24)
- Whole Foods Market, Plenus Group Inc Whole Foods Market, Tomatillo & Poblano Gazpacho (Similarity score: 19.13)
- Salade De Choux (Similarity score: 19.32)
- Zucchini Portabella (Similarity score: 19.47)