Spicy BBQ sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 230kj (55 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 230kj (55 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 8.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marcel & Fils Gaspacho (Similarity score: 10.85)
- Salade De Choux (Similarity score: 11.43)
- Le Delizie Di Mamma Puggia Sauce Tomate Et Légumes (Similarity score: 12.58)
- Pedro Luis Crema De Puerro (Similarity score: 13.75)
- Carrefour Bio,carrefour Mélange De Légumes Aux Épices (Similarity score: 14.04)
- Tesco Tesco Anti Bac Spary (Similarity score: 14.10)
- Jour De Pêche Soupe De Poissons Du Cotentin (Similarity score: 14.73)
- Toupargel Poelee Meridionale (Similarity score: 15.16)
- Purée De Pois Cassés (Similarity score: 15.76)
- Station Square Pasta Sauce Arrabbiata (Similarity score: 16.05)
- Sauce Tomate Puttanesca (Similarity score: 16.98)
- Pork Pot Stickers (Similarity score: 17.04)
- Soupe Tomate Ail Courgette (Similarity score: 17.97)
- Whole Foods Market, Plenus Group Inc Whole Foods Market, Tomatillo & Poblano Gazpacho (Similarity score: 18.31)
- Arrabbiata Pasta Sauce (Similarity score: 19.19)