Sprouts Plantain Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5714285714286g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 10.714285714286g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 232.14285714286mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232.1mg |
| Sugars | 3.5714285714286g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Plantain Chips (Similarity score: 3.70)
- Frito Lay Fosforitos (Similarity score: 12.54)
- Shrimp Flavoured Cracker (Similarity score: 16.76)
- Horno Sto Cristo Ensaimada (Similarity score: 20.40)
- Tostones Chips Garlic (Similarity score: 21.59)
- Petras De Chocate Negro Sin Azúcar (Similarity score: 21.88)
- Cookies Low Sugar (Similarity score: 23.66)
- Le Crétin Des Alpes Biscuits Noix Caramélisées (Similarity score: 23.99)
- Plantain Chips (Similarity score: 25.28)
- Tortolines Chifles Con Ajo (Similarity score: 26.03)
- Clover Valley Animal Crackers (Similarity score: 26.15)
- Trader Joe's Mochi Rice Nuggets (Similarity score: 26.31)
- Lightly Salted Plantain Chips (Similarity score: 26.72)
- Kiwa Vegetable Chip Mix (Similarity score: 27.23)
- Cinnamon Cookies (Similarity score: 28.10)