Plantain Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5714285714286g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 10.714285714286g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 3.5714285714286g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trader Joe's Mochi Rice Nuggets (Similarity score: 7.26)
- Snyder's Of Hanover, Snyder's Lance Inc Snyder's Of Hanover, Sweet & Salty Pretzel Pieces (Similarity score: 13.87)
- Snyder's Of Hanover Snyder's Of Hanover, Sweet & Salty Pretzel Pieces, S'mores, S'mores (Similarity score: 13.87)
- Blue Corn Chips (Similarity score: 15.19)
- Select Salted Plantain Chips (Similarity score: 18.15)
- Maple Walnut Shortbread Cookies (Similarity score: 18.64)
- Petras (Similarity score: 19.05)
- Frito Lay Fosforitos (Similarity score: 21.16)
- Tortolines Chifles Con Ajo (Similarity score: 21.62)
- Petras De Chocate Negro Sin Azúcar (Similarity score: 23.55)
- Sprouts Plantain Chips (Similarity score: 25.28)
- Le Crétin Des Alpes Biscuits Noix Caramélisées (Similarity score: 25.52)
- Salted Plantain Chips (Similarity score: 25.55)
- Xochitl Totopos De Maiz (corn Chips) (Similarity score: 26.44)
- Shrimp Flavoured Cracker (Similarity score: 28.54)