Soy ground
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 377kj (91 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 377.0kj (91 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -5 |
| Sodium | 110.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gerlinéa Gerlinéa Mon Repas Saveur Banane (Similarity score: 12.19)
- Alnatura Linsen (Similarity score: 16.27)
- Salade Riz (Similarity score: 18.24)
- Sélection Pois Chiches (Similarity score: 18.45)
- Cornic Sas,cornic Noix De St Jacques Avec Corail Surgelées Iqf (Similarity score: 18.50)
- Kung Pao Tofu (Similarity score: 19.34)
- Wal Mart Skinless Catfish Strips (Similarity score: 19.50)
- Cabrioni Bignè (Similarity score: 20.19)
- Organic Chick Peas (Similarity score: 20.53)
- Yves Veggie Cuisine Organic Chickpeas (Similarity score: 20.58)
- Linea Natura Bio Mais Waffeln (Similarity score: 20.72)
- Organics, Goya Red Kidney Beans (Similarity score: 20.97)
- Skinless Catfish Fillets (Similarity score: 21.00)
- Boni Edamame (Similarity score: 21.08)
- Goya Organics Pinto Beans (Similarity score: 21.22)