Organic chick peas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 368kj (88 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 368.0kj (88 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 0.24g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.0% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -3 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yves Veggie Cuisine Organic Chickpeas (Similarity score: 2.07)
- Sélection Pois Chiches (Similarity score: 8.54)
- Cedar Phoenicia Chick Peas (Similarity score: 10.10)
- Boni Edamame (Similarity score: 10.60)
- Sofra Peeled Fava Beans With Chilli (Similarity score: 11.72)
- Boni Flageolets Verts Extrafins (Similarity score: 14.18)
- Boni Flageolets (Similarity score: 14.18)
- Cabrioni Bignè (Similarity score: 15.65)
- Akara, The All Natural African Beancake (Similarity score: 16.45)
- Coop Hot Smoked Salmon, Watercress & Charlotte Potato (Similarity score: 20.39)
- Soy Ground (Similarity score: 20.53)
- Freshona, Lidl Ervilhas (Similarity score: 20.90)
- Smiltene, Smiltenes Piens 0 5% Graudainais Vājpiena Biezpiens Lauku (Similarity score: 21.12)
- Bibigo Cj Tasty Soy Tofu For Soup (soft) (Similarity score: 21.93)
- Low Sodium Black Beans (Similarity score: 22.01)