Purée de tomates rustique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 151kj (37 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 151kj (37 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Freshona Brocoli Mix (Similarity score: 0.51)
- Canned San Marzano Tomato (Similarity score: 3.65)
- Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 5.28)
- Italian Style Blend, Italian Style (Similarity score: 5.55)
- Florette Baby Carottes Bio De France (Similarity score: 5.95)
- Gartner,bama Gartner Gulrot (Similarity score: 6.02)
- Ica Ica Morötter (Similarity score: 6.28)
- Migros Bio Organic Migros Grated Carrots (Similarity score: 6.55)
- Ica I♥eco,ica Ica I♥eco Ekologiska Krossade Tomater (Similarity score: 6.58)
- Auchan Les Natures Légumes Pour Couscous (Similarity score: 7.36)
- Birds Eye Birds Eye, Steamfresh, Brpccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 7.40)
- Wild Harvest Organic California Style Blend Vegetables (Similarity score: 8.23)
- H E B Normandy Blend (Similarity score: 8.23)
- Whole Peeled Tomatoes (Similarity score: 8.37)
- Bionaturae Organic Crushed Topmatoes (Similarity score: 8.37)