Gartner,Bama Gartner Gulrot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 153kj (37 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 153kj (37 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 6.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Florette Baby Carottes Bio De France (Similarity score: 2.11)
- Canned San Marzano Tomato (Similarity score: 4.85)
- Migros Bio Organic Migros Grated Carrots (Similarity score: 5.00)
- Purée De Tomates Rustique (Similarity score: 6.02)
- Freshona Brocoli Mix (Similarity score: 6.10)
- Ica Ica Morötter (Similarity score: 6.45)
- Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 8.01)
- Ica I♥eco,ica Ica I♥eco Ekologiska Krossade Tomater (Similarity score: 8.20)
- Naturaplan Carottes (Similarity score: 8.53)
- Key West Vegetable Blend (Similarity score: 8.59)
- Hyvee, Hy Vee Inc Key West Blend Fresh Frozen Gourmet Vegetable (Similarity score: 8.59)
- Italian Style Blend, Italian Style (Similarity score: 9.00)
- Pictsweet Broccoli Florets, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 9.49)
- Mixtures Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 9.52)
- Auchan Les Natures Légumes Pour Couscous (Similarity score: 9.85)