Prozis Oats instant chocolate praliné
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 14 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 23.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.8% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unsweetened With Chia Seeds Chilled Oat Cereal With Flaxseed & Quinoa (Similarity score: 7.32)
- Celant Petit Flocons D'avoine (Similarity score: 10.57)
- Celnat Gros Flocons Avoine (Similarity score: 10.57)
- La Vie Claire Flocon Précuits (Similarity score: 10.59)
- Red Tractor Foods Rolled Oats (Similarity score: 11.22)
- Multi Millet (Similarity score: 12.56)
- Kvarnvingen Havregryn (Similarity score: 12.65)
- Cowhead Organic Rolled Oats (Similarity score: 12.68)
- Freedom Foods Quick Oats (Similarity score: 12.77)
- Carrefour, Carrefour Bio Papilla Multicereales (Similarity score: 12.84)
- Fiorentini Fiorentini Organic Spelt Cakes (Similarity score: 12.99)
- Naturtierra Copos De Avena Finos (Similarity score: 13.65)
- Red Tractor Australian Creamy Style Instant Oats (Similarity score: 13.85)
- Coles Quick Oats (Similarity score: 13.87)
- Cem Porcento A Aveia Cacau (Similarity score: 14.02)