Prozis Krispees Choc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1812kj (434 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1812kj (434 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prozis Tortitas Arroz Choco Negro (Similarity score: 0.00)
- Petit Beurre (Similarity score: 11.27)
- Panettone Chocolate Y Jengibre (Similarity score: 15.65)
- Organic Granola (Similarity score: 20.67)
- Hero Muesly De Avena Y Almendras Con Un Toque De Caramelo (Similarity score: 21.09)
- Claim Jumper Chocolate Silk Pie, 28 Oz (Similarity score: 21.71)
- Marie Callenders Chocolate Satin Pie, 28 Oz (Similarity score: 21.71)
- Simply Balanced, Target Stores Simply Balanced, Organic Whole Grain Animal Cookies (Similarity score: 23.04)
- Cacao & Almond Oat Bar (Similarity score: 23.94)
- Pain Au Chocolat Pur Beurre (Similarity score: 24.67)
- Organics Gluten Free Original Granola (Similarity score: 25.22)
- Saïda Start (galettes Céréales Et Lait) (Similarity score: 25.50)
- Billiotte Sablé Marguerite (Similarity score: 26.52)
- Maître Panis Cake Au Citron (Similarity score: 26.53)
- Muesli Bars (Similarity score: 26.70)