Panettone chocolate y jengibre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1812kj (434 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1812kj (434 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 56.52173913043478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 21 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders Chocolate Satin Pie, 28 Oz (Similarity score: 13.99)
- Claim Jumper Chocolate Silk Pie, 28 Oz (Similarity score: 13.99)
- Cacao & Almond Oat Bar (Similarity score: 15.26)
- Prozis Tortitas Arroz Choco Negro (Similarity score: 15.65)
- Prozis Krispees Choc (Similarity score: 15.65)
- Edeka Frühlings Konfekt (Similarity score: 17.30)
- Petit Beurre (Similarity score: 17.69)
- Saïda Start (galettes Céréales Et Lait) (Similarity score: 19.22)
- Maître Panis Cake Au Citron (Similarity score: 20.55)
- Hero Muesly De Avena Y Almendras Con Un Toque De Caramelo (Similarity score: 20.97)
- Toque Du Chef,lidl Pâte Sablée (Similarity score: 22.37)
- Simply Balanced, Target Stores Simply Balanced, Organic Whole Grain Animal Cookies (Similarity score: 23.02)
- Muesli Bars (Similarity score: 23.10)
- Corny Corny Big Limited Edition Dunkle Schoko & Hanfsamen (Similarity score: 24.73)
- Biscuiterie De La Côte D'opale Soleil D'opale Nature (Similarity score: 24.83)