Prosain Légumes anciens façon ratatouille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 289kj (70 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 289kj (70 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.073170731707318% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 3.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prosain Légumes Anciens Façon Ratatouille (Similarity score: 0.00)
- Auchan Poêlée Provençale (Similarity score: 7.04)
- Fresh Foods Market Garden Salad (Similarity score: 8.66)
- Garden Salad (Similarity score: 8.66)
- Maíz Dulce En Grano (Similarity score: 8.86)
- Diamond Crystal Brands House Blend Low Sodium Ranch (Similarity score: 10.31)
- Cream Délice Cuisine Avena (Similarity score: 13.08)
- Fontaine Santé Hummus (poivron Rouge) (Similarity score: 14.46)
- Town House Town House Pita Crackers Mediterranean Herb (Similarity score: 14.58)
- Papa John's Salad & Produce Oriental Salad With Sesame Ginger Dressing (Similarity score: 17.00)
- Delikat Essa Rote Kidney Bohnen Gekocht (Similarity score: 17.15)
- Tambuc Crema De Legumbres (Similarity score: 17.52)
- La Sirena Salteado De Espinacas Al Ajillo (Similarity score: 19.44)
- Zalea Haricot Rouge (Similarity score: 19.77)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Marinara Sauce (Similarity score: 20.62)