Bea's Brooklyn's Best Bea's brooklyn's best, gourmet pasta sauce, marinara sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 297kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 297kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.95475113122172% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 5.31g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Papa John's Salad & Produce Oriental Salad With Sesame Ginger Dressing (Similarity score: 14.74)
- Tomate Frito (Similarity score: 18.04)
- Diamond Crystal Brands House Blend Low Sodium Ranch (Similarity score: 18.50)
- Kühne Remoulade (Similarity score: 19.19)
- Fontaine Santé Hummus (poivron Rouge) (Similarity score: 19.36)
- Gotxoki Gotxoki, Piperade Basquaise, Le Bocal De (Similarity score: 20.62)
- Prosain Légumes Anciens Façon Ratatouille (Similarity score: 20.62)
- Prosain Légumes Anciens Façon Ratatouille (Similarity score: 20.62)
- Alsur Ensalada De Pimiento Con Atun (Similarity score: 20.79)
- Auchan Poêlée Provençale (Similarity score: 21.24)
- Italian Fresh Pasta Inc Marinara Sauce (Similarity score: 21.80)
- Maíz Dulce En Grano (Similarity score: 22.17)
- Zalea Haricot Rouge (Similarity score: 22.36)
- Town House Town House Pita Crackers Mediterranean Herb (Similarity score: 22.94)
- Metro Chef Sugo All' Arrabbiata (Similarity score: 22.96)
Ingredients List
- Tomato
- Basil
- Oregano
- Red Bell Pepper
- Tomato Puree
- Olive Oil
- Honey
- Onion
- Garlic
- Chianti Wine
- Salt
- Black Papper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)