Pronatura Abricot nectar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 8 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 12.9g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 12.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pago Fraise (Similarity score: 16.94)
- Le Savoyard Gourmand Nectar Abricot (Similarity score: 25.41)
- Pago Pago Fraise (Similarity score: 29.05)
- Fruit Rules Wird Geladen … (Similarity score: 37.27)
- Atelier Patrick Font Nectar De Framboise (Similarity score: 60.83)
- So Delicious Dairy Free, Wwf Operating Company So Delicious Dairy Free, Coconut Milk Beverage, Pumpkin Spice (Similarity score: 61.07)
- Picard Purée De Courge Butternut À La Crème (Similarity score: 65.90)
- Cogo Cogo, Organic Strawberry Coconut Milk Smoothie, Strawberry (Similarity score: 66.74)
- Kühne, Kühne Rote Beete (Similarity score: 67.45)
- Betterave Rouge (Similarity score: 67.45)
- Kühne Kühne Rote Bete In Scheiben 720ml (Similarity score: 68.71)
- Danone,activia Activia Cherry (Similarity score: 69.18)
- Cogo Cogo, Organic Coconut Milk Smoothie, Cappuccino (Similarity score: 70.65)
- Crous Languedoc Roussillon Compote De Pomme (Similarity score: 71.15)
- Klostergarten Rote Beete Kugeln (Similarity score: 73.14)