Crous Languedoc Roussillon Compote de pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 264kj (64 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 264kj (64 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 0.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Betterave Rouge (Similarity score: 8.34)
- Kühne, Kühne Rote Beete (Similarity score: 8.34)
- Kühne Kühne Rote Bete In Scheiben 720ml (Similarity score: 8.65)
- Migros Pommes De Terres Farineuses (Similarity score: 61.37)
- Migros Pommes De Terre À Chair Ferme (Similarity score: 61.37)
- The Pictsweet Company Baby Brussels Sprouts In Butter Sauce (Similarity score: 64.53)
- Picard Poêlée De Champignons, Sauce Au Porto Rouge (Similarity score: 67.70)
- Evernat Cocktail Du Matin (Similarity score: 68.24)
- Metro, Aro Mandarin Orangen (Similarity score: 70.42)
- Pronatura Abricot Nectar (Similarity score: 71.15)
- Saveurs Attitudes Purée De Pomme Poire Williams De France (Similarity score: 71.19)
- Raoul Est Dans Le Potager Compotée Pomme Framboise (Similarity score: 72.00)
- Lidl Cherries (Similarity score: 72.85)
- Lieblings,netto Marken Discount Premium Direktsaft Traube (Similarity score: 73.04)
- Le Savoyard Gourmand Nectar Abricot (Similarity score: 73.72)
Ingredients List
- Apple
- Glucose Fructose Syrup
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)