Progresso Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 157kj (38 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 157kj (38 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.4167g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50.204819277108435% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 198.96mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 199mg |
| Sugars | 1.25g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soupe De Céleri Au Gingembre (Similarity score: 13.86)
- Authentic Pasta Sauce (Similarity score: 14.49)
- Corn Poblano Chowder (Similarity score: 19.13)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Chowder Corn Poblano, Chowder (Similarity score: 19.13)
- Terre De L'alpe Soupe À L'ortie (Similarity score: 19.79)
- Ahold Pumpkin Bisque (Similarity score: 21.00)
- Lait Fermentè (Similarity score: 21.04)
- Simply Balanced Simply Balanced, Butternut Squash Soup (Similarity score: 22.09)
- Marks & Spencer Carrot Coriander Soup (Similarity score: 23.05)
- Franprix Velouté Poireaux Et Pommes De Terre (Similarity score: 23.47)
- Monoprix Velouté Poireaux Pommes De Terre (Similarity score: 23.47)
- Puttanesca Cooking Sauce (Similarity score: 23.48)
- Puttanesca Cooking Sauce (Similarity score: 23.48)
- Sonatural Zumo Pepino,+ Apio (Similarity score: 23.58)
- Leader Price Veloutés De Poireaux Et De Pommes De Terre (Similarity score: 23.87)
Ingredients List
- Chicken Broth
- E508
- Onion Powder
- Salt
- Carrot Puree
- Egg White
- Maltodextrins
- Sugar
- Soy Protein Isolate
- Tomato
- Garlic Powder
- Carrot
- E339
- Parsley
- Yeast Extract
- Flavouring
- Spice
- Whey Powder
- Skimmed Milk
- Chives
- Egg Yolk
- E330
- Cooked White Chicken Meat
- Natural Flavouring
- E160ai
- Dried
- Egg Noodle
- Celery
- Contains Less Than 2% Of
- Water
- Corn Protein
- Chicken Fat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)