Authentic pasta sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 167kj (40 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 167kj (40 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simply Balanced Simply Balanced, Butternut Squash Soup (Similarity score: 9.36)
- Sonatural Zumo Pepino,+ Apio (Similarity score: 10.83)
- Soupe De Céleri Au Gingembre (Similarity score: 12.27)
- Delhaize Soupe Celeri Rave & Poireaux (Similarity score: 13.94)
- Progresso Soup (Similarity score: 14.49)
- Campbells Sipping Soup (Similarity score: 14.87)
- Scotch Broth (Similarity score: 15.12)
- Ahold Pumpkin Bisque (Similarity score: 15.62)
- Campbell's Well Yes Soup Corn Pepper (Similarity score: 15.64)
- Lait Fermentè (Similarity score: 16.02)
- Marks & Spencer Carrot Coriander Soup (Similarity score: 17.04)
- Puttanesca Cooking Sauce (Similarity score: 17.29)
- Puttanesca Cooking Sauce (Similarity score: 17.29)
- Imagine Imagine, Cream Of Mushroom Soup (Similarity score: 17.35)
- Scotch Broth (Similarity score: 17.97)
Ingredients List
- Water
- Garlic In Water
- Dried Basil
- Kosher Salt
- Black Pepper
- Oregano
- Crushed Tomato
- Tomato Sauce
- Tomato
- Tomato Concentrate
- Onion
- Parmesan
- Romano Cheese
- Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)