Private Selection Private selection, ice cream, caramel hazelnut fudge truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6867088607595% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 28.74g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Holi Doodle Christmas Cookie (Similarity score: 7.00)
- Carrefour,carrefour Sensation Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 9.69)
- Creamy Dark Chocolate Mint Ice Cream (Similarity score: 11.73)
- Til The Cows Come Home Please Sir, I Want S'more Graham Cracker Ice Cream With Marshmallow Swirls, Graham Crunch And Chocolate Flavored Chunks (Similarity score: 11.78)
- Perry's Ice Cream Co Inc Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cup Pieces, Fudge Swirls And Peanut Butter Ribbons, Peanut Butter Cup (Similarity score: 12.89)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 14.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.90)
- Culinaria Ice Cream (Similarity score: 15.00)
- Ben & Jerry's,unilever Home Sweet Honey Comb (Similarity score: 15.11)
- Simply Crafted Rich Swirls Of Coffee & Chocolate (Similarity score: 15.84)
- Denali, Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 16.38)
- Peanut Butter Chocolate Chip Incredible Organic Ice Cream, Peanut Butter Chocolate Chip (Similarity score: 16.72)
- Three Twins Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 16.87)
Ingredients List
- Ice Cream
- Cellulose Gel
- E471
- E410
- E466
- E407
- Caramel Variegate
- Corn Syrup
- Water
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Milk
- Modified Corn Starch
- Salt
- E407
- Chocolate Truffles
- Sugar
- Coconut Oil
- Hazelnut
- Cocoa Processed With Alkali
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Cream
- Whole Milk
- Peanut Oil
- Sweetened Condensed Milk
- Whey
- Heavy Cream
- Butter
- Soya Lecithin
- Salt
- Natural Flavouring
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Cocoa Processed With Alkali
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)