Popping corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 17.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 17.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.75g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bob’s Red Mill High Fiber Oat Bran Hot Cereal (Similarity score: 10.22)
- Oats Steamed Table Kettle Hearty (Similarity score: 12.84)
- Old Fashioned Whole Grain Oats Cereal (Similarity score: 12.92)
- Safeway Kitchens, Safeway Inc Whole Grain (Similarity score: 12.92)
- Organic Great Value Organic Quick Cook Steel Cut Oats (Similarity score: 13.40)
- Stella Foods Srl Amaranto Soffiato Biologico (Similarity score: 15.10)
- Baktat Köftelik Bulgur (Similarity score: 15.40)
- Rapunzel Aalpen Amaranth (Similarity score: 15.52)
- Coop,naturaplan Amaranthpops (Similarity score: 16.32)
- Suntat Bulgur (Similarity score: 16.40)
- Oat Bran Hot Cereal (Similarity score: 16.43)
- Ah Basic Havermout (Similarity score: 16.54)
- Bio Villagemarque Repère Flocons D'avoine Céréale Complète Bio (Similarity score: 16.63)
- Dm Bio Dm Bio Basis Frühstücksbrei (Similarity score: 16.79)
- Seitenbacher Kakao Düsis (Similarity score: 16.83)
Ingredients List
- Orville Redenbacher's Gourmet Popping Corn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)