Popcorn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1573kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1573kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.4mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alteza Copos De Avena (Similarity score: 3.65)
- Spiga Pâte Fell 2 (Similarity score: 4.55)
- Weider Harina De Avena Sabores (Similarity score: 5.07)
- Quamtrax Instant Oatmeal (Similarity score: 5.07)
- Autour Du Riz Riz A Poêler (Similarity score: 5.23)
- Sabarot Maïs Pop Corn (Similarity score: 5.26)
- Harina Avena Choco (Similarity score: 5.26)
- Happy Bio Son D'avoine (Similarity score: 5.45)
- Claire Et Lucie Mais Pop Corn (Similarity score: 5.66)
- Del Colle Cous Cous (Similarity score: 5.96)
- Del Colle Cous Cous (Similarity score: 5.96)
- Flocons D’avoine (Similarity score: 5.98)
- Gutbio Milho Painço (Similarity score: 6.04)
- Tipiak Tendres Perles (Similarity score: 6.21)
- Tipiak Tendres Perles (Similarity score: 6.21)