Plain sponge cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1778kj (425 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1778kj (425 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 13.807531380753138% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mandul Crochoc (Similarity score: 5.96)
- Whaou! Pancakes (Similarity score: 7.11)
- Bizcocho Con Pepitas De Chocolate (Similarity score: 7.28)
- Whaou! Pancakes Chocolat (Similarity score: 7.75)
- Probios Farro Tortina Al Cacao (Similarity score: 9.57)
- Mandul Cake Chip 550g Mandul (Similarity score: 11.50)
- Biogredos Galletas De Algarroba (Similarity score: 13.31)
- Mon Gâteau Citron Pavot (Similarity score: 14.34)
- Enjoy Life Chewy Bars Cocoa Loca (Similarity score: 14.66)
- Fossier Cake Gourmand Aux Cerises Confites (Similarity score: 17.26)
- Castellane Croquant De Provence (Similarity score: 19.21)
- Mk Commercial Kitchens Inc Bourbon Pecan Cordial Cake (Similarity score: 19.59)
- Krunchy En Flakes Choco (Similarity score: 19.75)
- Cake Au Chocolat (Similarity score: 20.30)
- Zee Zee's Strawberry Grahamz (Similarity score: 20.87)