Mon gâteau citron pavot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1770kj (424 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1770kj (424 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.304347826086957% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.3% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mandul Crochoc (Similarity score: 10.28)
- Whaou! Pancakes (Similarity score: 11.84)
- Whaou! Pancakes Chocolat (Similarity score: 12.23)
- Magdalenas Zitrone (Similarity score: 12.60)
- Calas Muffins Sitron 8 Stk (Similarity score: 12.60)
- Mk Commercial Kitchens Inc Bourbon Pecan Cordial Cake (Similarity score: 13.73)
- Probios Farro Tortina Al Cacao (Similarity score: 14.25)
- Plain Sponge Cake (Similarity score: 14.34)
- Heras Bareche 12 Madeleines Classiques (Similarity score: 14.92)
- 12 Paquets De Madeleines (Similarity score: 14.92)
- Madeleine Aromatisées Au Citron (Similarity score: 14.92)
- Serebis Madeleines (Similarity score: 14.92)
- Magdalenas X 12 (Similarity score: 14.92)
- Heras Aragonesas (Similarity score: 15.21)
- La Sablésienne Biscuits Bio Pépites De Chocolat & Goût Banane (Similarity score: 17.94)