Pizza sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 268kj (65 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 268kj (65 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.32g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 216mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix La Soupe (Similarity score: 10.96)
- Louie's Marinara Sauce (Similarity score: 12.80)
- Muir Glen Italian Herb Organic Pasta Sauce (Similarity score: 13.01)
- Muir Glen Chunky Tomato Herb Organic Pasta Sauce (Similarity score: 13.06)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Tomato Basil (Similarity score: 15.62)
- Green Mill (Similarity score: 18.62)
- Zuppa Rustica Tomato & Basil Soup With Fresh Calabrian Basil (Similarity score: 19.22)
- Ferrer Gazpacho Wit (Similarity score: 19.87)
- Esselunga Purè Con Patate Zucchine E Piselli (Similarity score: 20.01)
- Sopa Verde With Chili Lime Pepitas (Similarity score: 20.19)
- Sonoma Organic Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 20.26)
- Sonoma Gourmet Roasted Garlic Pasta Sauce (Similarity score: 20.26)
- Market District Chickpea Soup, Moroccan Style (Similarity score: 20.49)
- Charles Antona Soupe De Châtaigne (Similarity score: 20.66)
- Pacific Split Pea & Uncured Ham Soup (Similarity score: 20.94)
Ingredients List
- Tomato
- Onion
- Tomato Concentrate
- Water
- Garlic
- Extra Virgin Olive Oil
- Sunflower Oil
- Sea Salt
- Oregano
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)