Monoprix La soupe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 268kj (65 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 268kj (65 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.299999999999999 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.3 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.749999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Sauce (Similarity score: 10.96)
- Muir Glen Italian Herb Organic Pasta Sauce (Similarity score: 13.09)
- Muir Glen Chunky Tomato Herb Organic Pasta Sauce (Similarity score: 13.19)
- Louie's Marinara Sauce (Similarity score: 15.20)
- Sonoma Gourmet Roasted Garlic Pasta Sauce (Similarity score: 16.24)
- Sonoma Organic Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 16.24)
- Ametller Origen Crema De Temporada (Similarity score: 17.33)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Tomato Basil (Similarity score: 17.51)
- Pacific Split Pea & Uncured Ham Soup (Similarity score: 17.84)
- Chili Lime Chicken With Fajita Vegetables Over Riced Cauliflower, Chili Lime Chicken (Similarity score: 18.73)
- Charles Antona Soupe De Châtaigne (Similarity score: 19.08)
- Market District Chickpea Soup, Moroccan Style (Similarity score: 19.45)
- Findus Colin D'alaska À La Provençale (Similarity score: 19.54)
- Ferrer Gazpacho Wit (Similarity score: 19.96)
- Machandel Maïs Doux (Similarity score: 20.05)