Pizza kebab
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.2% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 339.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 340mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Traiteur Achan Tortellaccio Au Saumon Fumé (Similarity score: 8.80)
- Premium Italian Sausage With A Blend Of Mozzarella And Ricotta Cheeses & Zesty Signature Sauce In A Crispy Seasoned Crust Stromboli, Italian Sausage (Similarity score: 15.31)
- Americana Chicken Mayonnaise (Similarity score: 16.55)
- Carrefour Tarte Au Saumon (Similarity score: 16.63)
- Auchan Quiche Saumon (Similarity score: 16.68)
- Asparagus Folded Into Creamy Ricotta, Romano, Mozzarella, Gruyere & White Cheddar Cheeses With Garlic & Black Pepper Ravioli, Asparagus & Gruyere Ravioli (Similarity score: 17.04)
- Harris Teeter Inc Ravioli (Similarity score: 18.97)
- Casino Tortellini Jambon Cru Recette Aux Oeufs Frais (Similarity score: 20.22)
- Greek Inspired Classic Phyllo Pastry With Spinach & Feta Cheese Filling Spanakopita, Greek Inspired (Similarity score: 21.28)
- La Cancalaise Rillettes De Maquereaux (Similarity score: 21.35)
- Morcilla De Cebolla (Similarity score: 21.69)
- Pizza Garnie (Similarity score: 21.89)
- Boudin Blanc De Porc A L'ancienne (Similarity score: 22.18)
- La Sablaise Rillette De Sardine A La Tomate (Similarity score: 22.79)
- Tortiellini Aux Quatre Fromage (Similarity score: 23.21)