Pinto beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Large Butter Beans (Similarity score: 3.68)
- Harris Teeter Harris Teeter, Organics Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 4.51)
- Libby's, Organic Kidney Beans (Similarity score: 4.51)
- Natural Directions Natural Directions, Organic Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 4.51)
- Goya Foods Reduced Sodium Black Bean Soup (Similarity score: 5.32)
- 100% Organic Kidney Beans (Similarity score: 7.31)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Medium Green Lima Beans (Similarity score: 8.35)
- The Allens Allens, Green And White Lima Beans (Similarity score: 8.35)
- Freshlike Freshlike, Selects Green Baby Lima Beans (Similarity score: 8.97)
- Wylwood Great Northern Beans (Similarity score: 9.43)
- Clover Valley Light Red Kidney Beans (Similarity score: 11.42)
- Harris Teeter White Kidney Cannellini Beans (Similarity score: 12.13)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 12.53)
- Spring Glen Farm Kitchen Inc Soup, Chicken & Wild Rice (Similarity score: 13.82)
- Medium Roasted Vegetables With Roasted Tomatillo Cilantro Sauce, Corn, Grain Blend White Beans Taco Bowl, Veggie (Similarity score: 14.93)
Ingredients List
- Prepared Pinto Beans
- Water
- Sea Salt
- E509
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)