Dark red kidney beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 364kj (87 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 364kj (87 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 189mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189mg |
| Sugars | 1.5699999999999998g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Medium Green Lima Beans (Similarity score: 6.04)
- The Allens Allens, Green And White Lima Beans (Similarity score: 6.04)
- Wylwood Great Northern Beans (Similarity score: 6.29)
- Freshlike Freshlike, Selects Green Baby Lima Beans (Similarity score: 6.38)
- Eden Chili, Pinto Bean & Spelt Wheat (Similarity score: 9.49)
- Natural Directions Natural Directions, Organic Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 12.24)
- Harris Teeter Harris Teeter, Organics Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 12.24)
- Libby's, Organic Kidney Beans (Similarity score: 12.24)
- Pinto Beans (Similarity score: 12.53)
- Clover Valley Light Red Kidney Beans (Similarity score: 12.99)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, Large Butter Beans (Similarity score: 13.44)
- Black Beans & Brown Rice With Corn, Peppers & Spices (Similarity score: 14.21)
- 100% Organic Kidney Beans (Similarity score: 15.55)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 16.76)
- Goya Foods Reduced Sodium Black Bean Soup (Similarity score: 16.84)
Ingredients List
- Prepared Dark Red Kidney Beans
- Water
- Corn Syrup
- Salt
- Calcium Chloride Added To Help Maintain Firmness
- Calcium Disodium Edta Added To Help Promote Color Retention
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)