Peeps jelly beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1534kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1534.0kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 50.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50.0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackie International Inc Happy Bear Marshmallows (Similarity score: 7.51)
- Hello! Mellow Rainbow Marshmallows (Similarity score: 7.51)
- Sweet Smiles, Kervan Usa Llc Gummi Berries (Similarity score: 10.31)
- Wine Gums (Similarity score: 11.10)
- Au'some Candies Inc Au'some, Super Mario 3d Fruit Gummies, Strawberry, Cherry, Raspberry (Similarity score: 12.67)
- Cherry Bay Orchards 100% Tart Montmorency Cherry Concentrate (Similarity score: 12.90)
- Busch's Montmorency Cherry Concentrate (Similarity score: 12.90)
- Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry Jelly Beans Candy, Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry (Similarity score: 14.42)
- Hot Tamales Fierce Cinnamon Flavored Chewy Candies, Fierce Cinnamon (Similarity score: 14.42)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 14.42)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 14.42)
- Pinnacle Foods Group Llc Table Syrup (Similarity score: 15.00)
- Jelly Belly Bean Boozled Jelly Beans Candy (Similarity score: 15.62)
- Jelly Belly Bean Boozled Jelly Beans Candy (Similarity score: 15.87)
- Fini Fini Roller Bonbon (Similarity score: 15.87)