Hello! Mellow Rainbow Marshmallows
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 56.67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackie International Inc Happy Bear Marshmallows (Similarity score: 0.00)
- Wine Gums (Similarity score: 4.72)
- Peeps Jelly Beans (Similarity score: 7.51)
- Au'some Candies Inc Au'some, Super Mario 3d Fruit Gummies, Strawberry, Cherry, Raspberry (Similarity score: 10.28)
- Sweet Smiles, Kervan Usa Llc Gummi Berries (Similarity score: 11.78)
- Cherry Bay Orchards 100% Tart Montmorency Cherry Concentrate (Similarity score: 14.10)
- Busch's Montmorency Cherry Concentrate (Similarity score: 14.10)
- Kalamata Fig Spread With Almonds, Kalamata Fig (Similarity score: 14.64)
- Weis Quality, Weis Markets Inc Weis Quality, Gummi Starfish (Similarity score: 15.21)
- Michele's Foods Inc Maple Creme Syrup (Similarity score: 15.31)
- Hot Tamales Fierce Cinnamon Flavored Chewy Candies, Fierce Cinnamon (Similarity score: 15.76)
- Petite Wafer Cookies (Similarity score: 16.59)
- Speedy Choice, Superamerica Speedy Choice, Premium Fruit Slices Candy (Similarity score: 17.86)
- Speedy Choice Premium Fruit Slices (Similarity score: 17.86)
- Pennsylvania Dutch Co Inc Dutch Candies, Assorted Fruit Slices (Similarity score: 17.86)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Refined Sugar
- Water
- E420
- Beef Gelatin
- Modified Corn Starch
- E450iii
- Ethyl Vanillin
- Artificial Colors Fd&c
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)