Pecan crumb top pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.17g |
| Saturated Fat | 5.07g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 101mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101mg |
| Sugars | 26.09g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps Llc Peppermint Ice Cream Swirled With Fudge And Dark Chocolaty Mint Patties Cups (Similarity score: 11.31)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Cinnamon Buns (Similarity score: 11.45)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Ice Cream (Similarity score: 14.01)
- Tarte Au Poire Boudaloue (Similarity score: 14.68)
- Hy Vee Inc Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Peanut Butter Cups (Similarity score: 14.96)
- Ice Cream (Similarity score: 15.34)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Two Soft, Organic Chocolate Flavored Wafers, Vanilla (Similarity score: 15.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- By Sainsbury's Bramley Apple Crumble (Similarity score: 15.68)
- Cannoli Dip & Chips (Similarity score: 17.10)
- Three Twins Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 17.25)
- Land O Sun Dairies Llc Ice Cream (Similarity score: 17.30)
- Double Coconut & Almonds Rich Coconut Ice Cream With Almonds (Similarity score: 17.91)
- Chocolate Bunny Tracks Chocolate Ice Cream, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls (Similarity score: 18.05)
Ingredients List
- Pie Filling
- Enzyme
- Butter
- Palm Fruit Oil
- Cane Sugar
- Water
- Pecan Nut
- Salt
- Evaporated Milk
- Natural Vitamin E Added To Preserve Freshness
- Cane Sugar
- Modified Starch
- Spice
- Top And Bottom Crust
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)