Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.404332129963905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Kemps Llc Peppermint Ice Cream Swirled With Fudge And Dark Chocolaty Mint Patties Cups (Similarity score: 9.04)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.73)
- Peanut Butter Caramel Brownie Indulgent Peanut Butter Swirls And Brownie Pieces Folded Into Caramel Real Premium Ice Cream (Similarity score: 13.37)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 14.01)
- Land O Sun Dairies Llc Ice Cream (Similarity score: 14.28)
- Ice Cream (Similarity score: 14.28)
- Hy Vee Inc Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Peanut Butter Cups (Similarity score: 14.48)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Cinnamon Buns (Similarity score: 15.31)
- Cannoli Dip & Chips (Similarity score: 15.41)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, A Swirled Of Difference (Similarity score: 15.51)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 16.18)
- Three Twins Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 16.20)
- Double Coconut & Almonds Rich Coconut Ice Cream With Almonds (Similarity score: 17.11)
- Chocolate Bunny Tracks Chocolate Ice Cream, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls (Similarity score: 17.13)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E412
- E440a
- Natural Flavouring
- E407
- Skimmed Milk
- Caramel Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Almond
- Banana Puree
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)