Peanut butter banana frozen custard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.86g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.86g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97280761386811% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 147mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 147mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 14.44)
- Rich Butter Pecan Flavored Premium Ice Cream Mixed With Real Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 15.40)
- First Street Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 16.57)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 16.90)
- Breyers, Unilever Gelato, Peanut Butter Choclate (Similarity score: 18.73)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 19.61)
- Turkey Hill Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 20.46)
- Strawberry Shortcake Bar (Similarity score: 21.20)
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 21.26)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 21.33)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.41)
- Chocolate Sundae Vanilla Ice Cream With A Chewy Chocolate Center And Chocolate & Vanilla Crunch Bars, Chocolate Sundae (Similarity score: 21.59)
- 2 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.18)
- Ben & Jerry's, Unilever Pumpkin Cheesecake Ice Cream With A Graham Cracker Swirl, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 22.28)
- Pie (Similarity score: 23.00)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Peanut Butter
- Banana Puree
- Egg Yolk
- Stabiliser
- Natural Banana Flavouring
- E100
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)