Chocolate sundae vanilla ice cream with a chewy chocolate center and chocolate & vanilla crunch bars, chocolate sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.996501049685094% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 22.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 6.41)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 10.64)
- Butterscotch Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chocolate Flavored Crisp Rice Pieces (Similarity score: 10.93)
- Frozen Dessert, Mocha, Almond Fudge (Similarity score: 11.96)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.00)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 13.84)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 14.08)
- Ben & Jerry's, Unilever Pumpkin Cheesecake Ice Cream With A Graham Cracker Swirl, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 14.23)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 14.62)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.92)
- Mini Profiteroles (Similarity score: 15.30)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 15.72)
- Strawberry Shortcake Bar (Similarity score: 16.64)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 18.03)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 18.58)
Ingredients List
- Milk
- Milkfat
- Whey
- Chocolate Flavored Coating
- Cocoa
- E471
- E410
- E412
- E407
- Maltodextrins
- Dextrose
- Water
- Salt
- Natural Flavouring
- Liquid Sugar
- Chocolate Crunch
- Corn Syrup
- Cream
- White Coating
- Skimmed Milk
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)