Peach pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.4166666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.25g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.25g |
| Saturated Fat | 4.07g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50.061500615006146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 21.95g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boncolac Croisillon Abricot (Similarity score: 6.94)
- Religieuse Au Chocolat X2 (Similarity score: 9.04)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Lemon Chillo (Similarity score: 10.64)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.16)
- Marks And Spencer 2bramley Apple Crumbles (Similarity score: 14.03)
- Cow Belle Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.40)
- Tiramisu Spéculoos (Similarity score: 15.04)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 16.21)
- Vanilla Bean Ice Cream With Roasted Almond Slivers, Fudge Flakes & A Salted Caramel Swirl (Similarity score: 16.23)
- Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos (Similarity score: 16.44)
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 16.65)
- Peach Pie, Peach (Similarity score: 18.09)
- Old Fashioned Lattice Topped Pie (Similarity score: 18.84)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 18.95)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 19.29)
Ingredients List
- Peach Pie Filling
- Enzyme
- Sugar
- Palm Oil
- Water
- Butter
- Natural Flavouring
- Salt
- Crust
- E375
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Flour Treatment Agent
- E927a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)