Cow Belle Creamery Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 5.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.045004500450055% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 9.39)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.61)
- Cookies And Cream Ice Cream Cups, Cookies And Cream (Similarity score: 10.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.37)
- Boncolac Croisillon Abricot (Similarity score: 11.62)
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan With Sea Salt (Similarity score: 11.97)
- Peach Pie (Similarity score: 14.40)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Lemon Chillo (Similarity score: 14.87)
- Berry Supreme Pie (Similarity score: 16.84)
- Tiramisu (Similarity score: 17.32)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 17.84)
- Unide Sandwich De Nata (Similarity score: 18.32)
- Religieuse Au Chocolat X2 (Similarity score: 19.24)
- Tiramisu Jar Cake (Similarity score: 19.31)
- Vanilla Bean Ice Cream With Roasted Almond Slivers, Fudge Flakes & A Salted Caramel Swirl (Similarity score: 19.31)
Ingredients List
- Ice Cream
- E440a
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- Cellulose Gel
- E466
- E407
- E471
- E150a
- Turmeric Extract For Color
- E110
- Caramel Ribbon
- E129
- Artificially Flavored Vanilla Wafers
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Water
- Butter
- Coconut Oil
- Sea Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)