Paysans d'ici Torsades bio au blé complet et pois chiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1586kj (380 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1586kj (380 calories/kcal) |
| Fiber | 5.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.857142857142858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.9% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rupp Kernige Haferflocken Naturrein 500g, Rupp (Similarity score: 6.19)
- Edeka Italia, Edeka Maccaroni (Similarity score: 6.54)
- Edeka Italia Penne Rigate (Similarity score: 6.54)
- Edeka Pasta Bavette Nr 13 (Similarity score: 6.54)
- Edeka Fusilli (Similarity score: 6.54)
- Sante,sante A Kowalski Płatki Owsiane Górskie Błyskawiczne (Similarity score: 6.58)
- Mlyny Stoislaw Oatflakes (Similarity score: 6.68)
- Vivibio Farro Soffiato Italiano (Similarity score: 7.04)
- Jardin Bio Spaghetti Au Quinoa Persil Ail (Similarity score: 7.96)
- Kupiec Płatki Owsiane Górskie (Similarity score: 8.27)
- Milanaise Flocons D'avoine (Similarity score: 8.45)
- Poggio Del Farro Farro Soffiato Al Naturale Bio (Similarity score: 8.98)
- Moulin D'amhara Flocon D'avoine (Similarity score: 9.08)
- Tri Color Quinoa Blend (Similarity score: 9.18)
- Red Quinoa (Similarity score: 9.18)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)