PAUL HEUMANN Pain Azyme CRACKER'O Oignon Paul Heumann
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1543kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1543kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.29g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 14.122399999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 14.1mg |
| Sugars | 6.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tipiak Bouquet 5 Céréales Bio (Similarity score: 10.35)
- Montebello Vermicelle Semi Complet De Blé Dur (Similarity score: 10.48)
- Montebello Pâtes Alimentaires Spaghetti Semi Complet (Similarity score: 10.48)
- Paul Heumann Pain Azyme Sarrasin Et Epeautre Biologique Paul Heumann (Similarity score: 10.72)
- Auchan Couscous Grain Moyen 5 Sachets Cuisson (Similarity score: 10.80)
- Nudelhof Spiral Nudeln (Similarity score: 10.94)
- Combino Feine Bandnudeln (Similarity score: 10.94)
- Kaufland Classic Buchstaben (Similarity score: 10.94)
- Delhaize Couscous Sachet Cuisson (Similarity score: 10.98)
- Regia Couscous (Similarity score: 10.98)
- Kung Markatta Dinkelkakor Av Fullkorn (Similarity score: 11.37)
- Allos Entdecker Müsli Frucht (Similarity score: 11.50)
- Milaneza Ninhos Com Ovo (Similarity score: 11.55)
- Primeal Amarante Bio (Similarity score: 11.55)
- Hacendado Macarrón (Similarity score: 11.65)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)