Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.90909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastel De Nata (Similarity score: 2.24)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 10.44)
- Food Club Chocolate Peanut Butter Swirl Premium Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 10.75)
- Signature Select Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.00)
- Chef Select Ecler Crema Cu Aroma De Vanilie Si Glazura Cu Cacao (Similarity score: 18.34)
- Boncolac Croisillon Abricot (Similarity score: 18.80)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 19.15)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream, Peanut Butter Party (Similarity score: 20.34)
- Peach Pie (Similarity score: 20.48)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Bars (Similarity score: 20.63)
- Arctic Blasters Shortcake Bars, Strawberry (Similarity score: 20.63)
- Conad Biscotto (Similarity score: 20.64)
- Vanilla Bean Ice Cream With Roasted Almond Slivers, Fudge Flakes & A Salted Caramel Swirl (Similarity score: 20.69)
- Saint Honore (Similarity score: 21.33)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.50)