Party dip mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 23 |
| Sodium | 3235mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 3235mg |
| Sugars | 58.82g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wasabi (Similarity score: 77.07)
- Wasabi (Similarity score: 90.44)
- Yamasa Sauce Soja Sucrée (Similarity score: 93.12)
- Yamasa Sweet Soy Sauce (Similarity score: 93.12)
- Hodgson Mill Inc Seasoned Coating Mix (Similarity score: 99.50)
- Simply Organic Spaghetti Sauce Mix (Similarity score: 100.57)
- Hoisin Sauce (Similarity score: 102.16)
- Tramier Olives Dénoyautées À La Grecque Et À L'huile D'olive (Similarity score: 104.22)
- Olives Noires À La Grecque Dénoyautées (Similarity score: 104.47)
- S&b S&b, Wasabi In Tube (Similarity score: 105.27)
- S&b Prepared Wasabi In Tube (Similarity score: 105.37)
- Hsin Tung Yang Co Ltd Hsin Tung Yang, Chili Sauce With Bean Paste & Garlic (Similarity score: 108.18)
- Bob's Red Mill Egg Replacer (Similarity score: 108.88)
- Lipton Lipton, Soup Secrets, Chicken Noodles Soup Mix (Similarity score: 109.33)
- Tigelle (Similarity score: 114.79)
Ingredients List
- Vegetable
- Sugar
- Salt
- Spice
- Chili Pepper
- And Paprika
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)