Hoisin Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 23 |
| Sodium | 3200mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 3200mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Noodle Soup, Chicken (Similarity score: 75.09)
- Mrs Wess Mrs Wess, Kluski Noodle Soup, Chicken (Similarity score: 75.09)
- Wasabi (Similarity score: 75.21)
- Muesli & Apricot (Similarity score: 85.83)
- Fish Fry Breding (Similarity score: 94.31)
- Mmm !,auchan Pâté De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 97.62)
- S&b Prepared Wasabi In Tube (Similarity score: 101.88)
- Hsin Tung Yang Co Ltd Hsin Tung Yang, Chili Sauce With Bean Paste & Garlic (Similarity score: 101.94)
- S&b S&b, Wasabi In Tube (Similarity score: 101.96)
- Party Dip Mix (Similarity score: 102.16)
- Lipton Lipton, Soup Secrets, Chicken Noodles Soup Mix (Similarity score: 102.92)
- Bob's Red Mill Egg Replacer (Similarity score: 103.23)
- Asian Style Coating & Seasoning Mix, Asian Style (Similarity score: 103.35)
- Tigelle (Similarity score: 103.95)
- Olives Noires Dénoyautées (Similarity score: 107.60)