Paris Brest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2025kj (484 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2025kj (484 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.1g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 45.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 26 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lu Prince Choco Biscuits (Similarity score: 10.93)
- Lu Yayitas Hechas Con Miel (Similarity score: 12.12)
- Nestlé Lion (Similarity score: 12.94)
- Nestlé Lion (Similarity score: 12.94)
- Nestlé,lion Lion (Similarity score: 12.94)
- Nestlé Lion Snack Size (Similarity score: 13.13)
- Laboratoires Picot,picot Nutrilon Picot Ar (Similarity score: 13.33)
- Nestlé Lion Snack Size (Similarity score: 13.81)
- Demet's, Demet's Candy Company Demet's, Turtles, Very Merry Mix Caramel Nut Cluster, Peanut, Hazelnut (Similarity score: 14.29)
- Double Filled Golden Sandwich Cookies (Similarity score: 16.94)
- Lu Choco Prince Duo Vanille 57g 2 Pièces (Similarity score: 17.11)
- Ghirardelli Chocolate (Similarity score: 18.15)
- Indulgent Trial Mix (Similarity score: 18.17)
- Hebert Confections Llc Dark Chocolate (Similarity score: 18.24)
- Bar (Similarity score: 19.66)